See -ertaa on Wiktionary
{
"etymology_text": "From -taa; the -r- is re-extracted from some stems, particularly vihertää.",
"forms": [
{
"form": "-ertää",
"tags": [
"front-vowel"
]
},
{
"form": "-erta-",
"tags": [
"stem"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-huutaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "rt-rr gradation",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "54*K/huutaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "-erran",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"positive",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en -erra",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "olen -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"positive",
"singular"
]
},
{
"form": "en ole -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "-errat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"positive",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et -erra",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olet -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"positive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et ole -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-ertaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"positive",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei -erra",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "on -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"positive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ole -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-erramme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"positive",
"present"
]
},
{
"form": "emme -erra",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "olemme -ertaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"plural",
"positive"
]
},
{
"form": "emme ole -ertaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "-erratte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"positive",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette -erra",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "olette -ertaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"positive",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette ole -ertaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-ertavat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"positive",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät -erra",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ovat -ertaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"positive",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät ole -ertaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-erretaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"positive",
"present"
]
},
{
"form": "ei -erreta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "on -errettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"perfect",
"positive"
]
},
{
"form": "ei ole -errettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "-ersin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"positive",
"singular"
]
},
{
"form": "en -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "olin -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"positive",
"singular"
]
},
{
"form": "en ollut -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "-ersit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"positive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olit -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"positive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et ollut -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-ersi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"positive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "oli -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"positive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ollut -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ersimme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural",
"positive"
]
},
{
"form": "emme -ertaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "olimme -ertaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"positive"
]
},
{
"form": "emme olleet -ertaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "-ersitte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"positive",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette -ertaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "olitte -ertaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"positive",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette olleet -ertaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-ersivat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"positive",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät -ertaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "olivat -ertaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"positive",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät olleet -ertaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-errettiin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"past",
"positive"
]
},
{
"form": "ei -errettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "oli -errettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"pluperfect",
"positive"
]
},
{
"form": "ei ollut -errettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "-ertaisin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"positive",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en -ertaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "olisin -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"positive",
"singular"
]
},
{
"form": "en olisi -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "-ertaisit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"positive",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et -ertaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olisit -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"positive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et olisi -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-ertaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"positive",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei -ertaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "olisi -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"positive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei olisi -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ertaisimme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural",
"positive",
"present"
]
},
{
"form": "emme -ertaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "olisimme -ertaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"plural",
"positive"
]
},
{
"form": "emme olisi -ertaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "-ertaisitte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"positive",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette -ertaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "olisitte -ertaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"positive",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette olisi -ertaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-ertaisivat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"positive",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät -ertaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "olisivat -ertaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"positive",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät olisi -ertaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-errettaisiin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"passive",
"positive",
"present"
]
},
{
"form": "ei -errettaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "olisi -errettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"passive",
"perfect",
"positive"
]
},
{
"form": "ei olisi -errettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"positive",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"perfect",
"positive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "-erra",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"positive",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "älä -erra",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"positive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-ertakoon",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"positive",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "älköön -ertako",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "olkoon -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"positive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "älköön olko -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ertakaamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural",
"positive",
"present"
]
},
{
"form": "älkäämme -ertako",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"perfect",
"plural",
"positive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "-ertakaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"positive",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "älkää -ertako",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"plural",
"positive",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-ertakoot",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"positive",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "älkööt -ertako",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "olkoot -ertaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"plural",
"positive",
"third-person"
]
},
{
"form": "älkööt olko -ertaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-errettakoon",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"passive",
"positive",
"present"
]
},
{
"form": "älköön -errettako",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "olkoon -errettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"passive",
"perfect",
"positive"
]
},
{
"form": "älköön olko -errettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "-ertanen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"positive",
"potential",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en -ertane",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"potential",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "lienen -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"positive",
"potential",
"singular"
]
},
{
"form": "en liene -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"potential",
"singular"
]
},
{
"form": "-ertanet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"positive",
"potential",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et -ertane",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"potential",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "lienet -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"positive",
"potential",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et liene -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"potential",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-ertanee",
"source": "conjugation",
"tags": [
"positive",
"potential",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei -ertane",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"potential",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "lienee -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"positive",
"potential",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei liene -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"potential",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ertanemme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"positive",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "emme -ertane",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"plural",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "lienemme -ertaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"plural",
"positive",
"potential"
]
},
{
"form": "emme liene -ertaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural",
"potential"
]
},
{
"form": "-ertanette",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"positive",
"potential",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette -ertane",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"potential",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "lienette -ertaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"positive",
"potential",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette liene -ertaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"potential",
"second-person"
]
},
{
"form": "-ertanevat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"positive",
"potential",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät -ertane",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"potential",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "lienevät -ertaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"positive",
"potential",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät liene -ertaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"potential",
"third-person"
]
},
{
"form": "-errettaneen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"positive",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "ei -errettane",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "lienee -errettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"perfect",
"positive",
"potential"
]
},
{
"form": "ei liene -errettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"perfect",
"potential"
]
},
{
"form": "-ertaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-i"
]
},
{
"form": "-ertava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "-errettava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-huutaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-ertaakseni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ertaaksemme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "-ertaaksesi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-ertaaksenne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "-ertaakseen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ertaaksensa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-huutaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive-i-long",
"past"
]
},
{
"form": "-errettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive-i-long",
"past"
]
},
{
"form": "-ertaessa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "-errettaessa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "-ertama",
"source": "conjugation",
"tags": [
"agent"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-huutaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-ertaessani",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ertaessamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "-ertaessasi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-ertaessanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "-ertaessaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ertaessansa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-huutaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-ertamaton",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"negative",
"second-person"
]
},
{
"form": "-ertaen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"second-person"
]
},
{
"form": "-ertamassa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ertamasta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"elative",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"elative",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ertamaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"illative",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"illative",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ertamalla",
"source": "conjugation",
"tags": [
"adessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"adessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ertamatta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"abessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"abessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ertaman",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-errettaman",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ertaminen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"fourth-person",
"negative",
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-huutaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-ertamaisillani",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ertamaisillamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "-ertamaisillasi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-ertamaisillanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "-ertamaisillaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ertamaisillansa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "erta"
},
"expansion": "ertA",
"name": "fi-affix-linguistic-notation"
},
{
"args": {
"1": "{{{stem2}}}"
},
"expansion": "{{{stem2}}}",
"name": "fi-affix-linguistic-notation"
},
{
"args": {
"1": "ertää"
},
"expansion": "ertAA",
"name": "fi-affix-linguistic-notation"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"10": "-ertA-",
"11": "",
"12": "-{{{stem2}}}-",
"13": "or",
"14": "-ertAA",
"15": "",
"16": "{{{comp}}}",
"17": "",
"18": "{{{sup}}}",
"2": "suffixes",
"3": "front vowel harmony variant",
"4": "-ertää",
"5": "stem",
"6": "-erta-",
"7": "",
"8": "-{{{stem2}}}-",
"9": "linguistic notation",
"cat2": "",
"f2nolink": "1",
"f3nolink": "1",
"f4nolink": "1",
"f5nolink": "1",
"f6nolink": "1",
"f7nolink": "1",
"f8nolink": "1",
"head": ""
},
"expansion": "-ertaa (front vowel harmony variant -ertää, stem -erta-, linguistic notation -ertA- or -ertAA)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "verb",
"stem": "erta",
"var": "ertää"
},
"expansion": "-ertaa (front vowel harmony variant -ertää, stem -erta-, linguistic notation -ertA- or -ertAA)",
"name": "fi-suffix"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "-er",
"2": "a"
},
"name": "fi-conj-huutaa"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "suffix",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages using catfix",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 2 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"Derives intransitive verbs, mostly of sound-symbolic nature."
],
"id": "en--ertaa-fi-suffix-UqFkLG95",
"tags": [
"morpheme"
]
}
],
"word": "-ertaa"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "izh",
"2": "",
"3": "-taa",
"alt1": "-r-"
},
"expansion": "-r- + -taa",
"name": "suffix"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "-ertaa"
},
"expansion": "Finnish -ertaa",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From -r- + -taa, with the first component originating from verbs whose stem ends in -r.\nAkin to Finnish -ertaa.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "izh-conj/kyntää",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "rt-rr gradation",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "3/kyntää",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "-erran",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"positive",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en -erra",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "oon -ertant",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"positive",
"singular"
]
},
{
"form": "oon -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"positive",
"singular"
]
},
{
"form": "en oo -ertant",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en oo -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "-errat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"positive",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et -erra",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "oot -ertant",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"positive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "oot -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"positive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et oo -ertant",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et oo -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-ertaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"positive",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei -erra",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ono -ertant",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"positive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ono -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"positive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei oo -ertant",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei oo -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-erramma",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"positive",
"present"
]
},
{
"form": "emmä -erra",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "oomma -ertanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"plural",
"positive"
]
},
{
"form": "emmä oo -ertanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "-erratta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"positive",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "että -erra",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ootta -ertanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"positive",
"second-person"
]
},
{
"form": "että oo -ertanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-ertaat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"positive",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ertavat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"positive",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "-errettaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"positive",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "evät -erra",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei -erreta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ovat -ertanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"positive",
"third-person"
]
},
{
"form": "evät oo -ertanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei oo -errettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-errettaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"positive",
"present"
]
},
{
"form": "ei -erreta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"negative",
"present"
]
},
{
"form": "ono -errettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"perfect",
"positive"
]
},
{
"form": "ei oo -errettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"negative",
"perfect"
]
},
{
"form": "-ersin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"positive",
"singular"
]
},
{
"form": "en -ertant",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"negative",
"singular"
]
},
{
"form": "en -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"negative",
"singular"
]
},
{
"form": "olin -ertant",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"pluperfect",
"positive",
"singular"
]
},
{
"form": "olin -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"pluperfect",
"positive",
"singular"
]
},
{
"form": "en olt -ertant",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en olt -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "-ersit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"positive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et -ertant",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"negative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"negative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olit -ertant",
"source": "conjugation",
"tags": [
"pluperfect",
"positive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olit -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"pluperfect",
"positive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et olt -ertant",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et olt -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-ersi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"positive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei -ertant",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"negative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"negative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "oli -ertant",
"source": "conjugation",
"tags": [
"pluperfect",
"positive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "oli -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"pluperfect",
"positive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei olt -ertant",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei olt -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ersimma",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"plural",
"positive"
]
},
{
"form": "emmä -ertanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "olimma -ertanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"pluperfect",
"plural",
"positive"
]
},
{
"form": "emmä olleet -ertanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "-ersitta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"positive",
"second-person"
]
},
{
"form": "että -ertanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "olitta -ertanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"pluperfect",
"plural",
"positive",
"second-person"
]
},
{
"form": "että olleet -ertanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-ersiit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"positive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ersivat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"positive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-errettii",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"positive",
"third-person"
]
},
{
"form": "evät -ertanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"negative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei -errettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"negative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "olivat -ertanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"pluperfect",
"plural",
"positive",
"third-person"
]
},
{
"form": "evät olleet -ertanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei olt -errettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-errettii",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"impersonal",
"positive"
]
},
{
"form": "ei -errettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"impersonal",
"negative"
]
},
{
"form": "oli -errettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"pluperfect",
"positive"
]
},
{
"form": "ei olt -errettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"negative",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "-ertaisin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"positive",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en -ertais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "olisin -ertant",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"positive",
"singular"
]
},
{
"form": "olisin -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"positive",
"singular"
]
},
{
"form": "en olis -ertant",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en olis -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "-ertaisit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"positive",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-ertaist",
"source": "conjugation",
"tags": [
"positive",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et -ertais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olisit -ertant",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"positive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olisit -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"positive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et olis -ertant",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et olis -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-ertais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"positive",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei -ertais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "olis -ertant",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"positive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "olis -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"positive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei olis -ertant",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei olis -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ertaisimma",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"positive",
"present"
]
},
{
"form": "emmä -ertais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "olisimma -ertanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"plural",
"positive"
]
},
{
"form": "emmä olis -ertanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "-ertaisitta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"positive",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "että -ertais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "olisitta -ertanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"positive",
"second-person"
]
},
{
"form": "että olis -ertanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-ertaisiit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"positive",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ertaisivat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"positive",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "-errettais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"positive",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "evät -ertais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei -errettais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "olisivat -ertanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"positive",
"third-person"
]
},
{
"form": "evät olis -ertanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei olis -errettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-errettais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"positive",
"present"
]
},
{
"form": "ei -errettais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"negative",
"present"
]
},
{
"form": "olis -errettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"perfect",
"positive"
]
},
{
"form": "ei olis -errettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"negative",
"perfect"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"positive",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"positive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "-erra",
"source": "conjugation",
"tags": [
"positive",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "elä -erra",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "oo -ertant",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"positive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "oo -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"positive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "elä oo -ertant",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "elä oo -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-ertakkoo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"positive",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "elköö -ertako",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "olkoo -ertant",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"positive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "olkoo -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"positive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "elköö olko -ertant",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "elköö olko -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"positive",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"plural",
"positive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "-ertakkaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"positive",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "elkää -ertako",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "olkaa -ertanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"positive",
"second-person"
]
},
{
"form": "elkää olko -ertanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-ertakkoot",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"positive",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "elkööt -ertako",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "elköö -errettako",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "olkoot -ertanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"positive",
"third-person"
]
},
{
"form": "elkööt olko -ertanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "elköö olko -errettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-errettakoo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"positive",
"present"
]
},
{
"form": "elköö -errettako",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"negative",
"present"
]
},
{
"form": "olkoo -errettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"perfect",
"positive"
]
},
{
"form": "elköö olko -errettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"negative",
"perfect"
]
},
{
"form": "-ertanen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"positive",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en -ertane",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-ertanet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"positive",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et -ertane",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-ertannoo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"positive",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei -ertane",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ertanemma",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"positive",
"present"
]
},
{
"form": "emmä -ertane",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "-ertanetta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"positive",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "että -ertane",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "-ertannoot",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"positive",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "evät -ertane",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei -errettane",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "-errettanoo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"positive",
"present"
]
},
{
"form": "ei -errettane",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"negative",
"present"
]
},
{
"form": "-ertaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-i"
]
},
{
"form": "-ertava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "-errettava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "-ertaes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"infinitive",
"infinitive-ii"
]
},
{
"form": "-ertant",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "-ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "-errettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "-ertaen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-ii",
"instructive"
]
},
{
"form": "-ertammaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"illative",
"infinitive",
"infinitive-iii"
]
},
{
"form": "-ertamas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"infinitive",
"infinitive-iii"
]
},
{
"form": "-ertamast",
"source": "conjugation",
"tags": [
"elative",
"infinitive",
"infinitive-iii"
]
},
{
"form": "-ertamata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"abessive",
"infinitive",
"infinitive-iii"
]
},
{
"form": "-ertamiin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-iv",
"nominative"
]
},
{
"form": "-ertamista",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-iv",
"partitive"
]
},
{
"form": "-ertamist",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-iv",
"partitive"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "izh",
"2": "suffix",
"3": "front vowel variant",
"4": "-ertää"
},
"expansion": "-ertaa (front vowel variant -ertää)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "-ertää"
},
"expansion": "-ertaa (front vowel variant -ertää)",
"name": "izh-suffix"
}
],
"lang": "Ingrian",
"lang_code": "izh",
"pos": "suffix",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Ingrian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Ingrian terms suffixed with -taa",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages using catfix",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 2 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"examples": [
{
"text": "kaivaa (“to dig up”) + -ertaa → kaivertaa (“to carve”)",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"Used to form verbs from other verbs."
],
"id": "en--ertaa-izh-suffix-q2XFmk8W",
"tags": [
"morpheme"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/-ertɑː/",
"tags": [
"Ala-Laukaa"
]
},
{
"ipa": "[-e̞rtɑ]",
"tags": [
"Ala-Laukaa"
]
},
{
"ipa": "/-ertɑː/",
"tags": [
"Soikkola"
]
},
{
"ipa": "[-e̞rtɑː]",
"tags": [
"Soikkola"
]
}
],
"word": "-ertaa"
}
{
"etymology_text": "From -taa; the -r- is re-extracted from some stems, particularly vihertää.",
"forms": [
{
"form": "-ertää",
"tags": [
"front-vowel"
]
},
{
"form": "-erta-",
"tags": [
"stem"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-huutaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "rt-rr gradation",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "54*K/huutaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "-erran",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"positive",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en -erra",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "olen -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"positive",
"singular"
]
},
{
"form": "en ole -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "-errat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"positive",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et -erra",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olet -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"positive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et ole -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-ertaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"positive",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei -erra",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "on -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"positive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ole -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-erramme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"positive",
"present"
]
},
{
"form": "emme -erra",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "olemme -ertaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"plural",
"positive"
]
},
{
"form": "emme ole -ertaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "-erratte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"positive",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette -erra",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "olette -ertaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"positive",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette ole -ertaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-ertavat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"positive",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät -erra",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ovat -ertaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"positive",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät ole -ertaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-erretaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"positive",
"present"
]
},
{
"form": "ei -erreta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "on -errettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"perfect",
"positive"
]
},
{
"form": "ei ole -errettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "-ersin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"positive",
"singular"
]
},
{
"form": "en -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "olin -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"positive",
"singular"
]
},
{
"form": "en ollut -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "-ersit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"positive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olit -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"positive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et ollut -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-ersi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"positive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "oli -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"positive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ollut -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ersimme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural",
"positive"
]
},
{
"form": "emme -ertaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "olimme -ertaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"positive"
]
},
{
"form": "emme olleet -ertaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "-ersitte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"positive",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette -ertaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "olitte -ertaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"positive",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette olleet -ertaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-ersivat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"positive",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät -ertaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "olivat -ertaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"positive",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät olleet -ertaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-errettiin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"past",
"positive"
]
},
{
"form": "ei -errettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "oli -errettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"pluperfect",
"positive"
]
},
{
"form": "ei ollut -errettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "-ertaisin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"positive",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en -ertaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "olisin -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"positive",
"singular"
]
},
{
"form": "en olisi -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "-ertaisit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"positive",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et -ertaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olisit -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"positive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et olisi -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-ertaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"positive",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei -ertaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "olisi -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"positive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei olisi -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ertaisimme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural",
"positive",
"present"
]
},
{
"form": "emme -ertaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "olisimme -ertaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"plural",
"positive"
]
},
{
"form": "emme olisi -ertaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "-ertaisitte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"positive",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette -ertaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "olisitte -ertaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"positive",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette olisi -ertaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-ertaisivat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"positive",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät -ertaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "olisivat -ertaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"positive",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät olisi -ertaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-errettaisiin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"passive",
"positive",
"present"
]
},
{
"form": "ei -errettaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "olisi -errettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"passive",
"perfect",
"positive"
]
},
{
"form": "ei olisi -errettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"positive",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"perfect",
"positive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "-erra",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"positive",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "älä -erra",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"positive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-ertakoon",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"positive",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "älköön -ertako",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "olkoon -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"positive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "älköön olko -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ertakaamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural",
"positive",
"present"
]
},
{
"form": "älkäämme -ertako",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"perfect",
"plural",
"positive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "-ertakaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"positive",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "älkää -ertako",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"plural",
"positive",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-ertakoot",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"positive",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "älkööt -ertako",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "olkoot -ertaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"plural",
"positive",
"third-person"
]
},
{
"form": "älkööt olko -ertaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-errettakoon",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"passive",
"positive",
"present"
]
},
{
"form": "älköön -errettako",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "olkoon -errettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"passive",
"perfect",
"positive"
]
},
{
"form": "älköön olko -errettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "-ertanen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"positive",
"potential",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en -ertane",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"potential",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "lienen -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"positive",
"potential",
"singular"
]
},
{
"form": "en liene -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"potential",
"singular"
]
},
{
"form": "-ertanet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"positive",
"potential",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et -ertane",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"potential",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "lienet -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"positive",
"potential",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et liene -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"potential",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-ertanee",
"source": "conjugation",
"tags": [
"positive",
"potential",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei -ertane",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"potential",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "lienee -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"positive",
"potential",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei liene -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"potential",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ertanemme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"positive",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "emme -ertane",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"plural",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "lienemme -ertaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"plural",
"positive",
"potential"
]
},
{
"form": "emme liene -ertaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural",
"potential"
]
},
{
"form": "-ertanette",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"positive",
"potential",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette -ertane",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"potential",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "lienette -ertaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"positive",
"potential",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette liene -ertaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"potential",
"second-person"
]
},
{
"form": "-ertanevat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"positive",
"potential",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät -ertane",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"potential",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "lienevät -ertaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"positive",
"potential",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät liene -ertaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"potential",
"third-person"
]
},
{
"form": "-errettaneen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"positive",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "ei -errettane",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "lienee -errettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"perfect",
"positive",
"potential"
]
},
{
"form": "ei liene -errettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"perfect",
"potential"
]
},
{
"form": "-ertaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-i"
]
},
{
"form": "-ertava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "-errettava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-huutaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-ertaakseni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ertaaksemme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "-ertaaksesi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-ertaaksenne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "-ertaakseen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ertaaksensa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-huutaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive-i-long",
"past"
]
},
{
"form": "-errettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive-i-long",
"past"
]
},
{
"form": "-ertaessa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "-errettaessa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "-ertama",
"source": "conjugation",
"tags": [
"agent"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-huutaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-ertaessani",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ertaessamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "-ertaessasi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-ertaessanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "-ertaessaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ertaessansa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-huutaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-ertamaton",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"negative",
"second-person"
]
},
{
"form": "-ertaen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"second-person"
]
},
{
"form": "-ertamassa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ertamasta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"elative",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"elative",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ertamaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"illative",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"illative",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ertamalla",
"source": "conjugation",
"tags": [
"adessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"adessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ertamatta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"abessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"abessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ertaman",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-errettaman",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ertaminen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"fourth-person",
"negative",
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-huutaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-ertamaisillani",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ertamaisillamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "-ertamaisillasi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-ertamaisillanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "-ertamaisillaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ertamaisillansa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "erta"
},
"expansion": "ertA",
"name": "fi-affix-linguistic-notation"
},
{
"args": {
"1": "{{{stem2}}}"
},
"expansion": "{{{stem2}}}",
"name": "fi-affix-linguistic-notation"
},
{
"args": {
"1": "ertää"
},
"expansion": "ertAA",
"name": "fi-affix-linguistic-notation"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"10": "-ertA-",
"11": "",
"12": "-{{{stem2}}}-",
"13": "or",
"14": "-ertAA",
"15": "",
"16": "{{{comp}}}",
"17": "",
"18": "{{{sup}}}",
"2": "suffixes",
"3": "front vowel harmony variant",
"4": "-ertää",
"5": "stem",
"6": "-erta-",
"7": "",
"8": "-{{{stem2}}}-",
"9": "linguistic notation",
"cat2": "",
"f2nolink": "1",
"f3nolink": "1",
"f4nolink": "1",
"f5nolink": "1",
"f6nolink": "1",
"f7nolink": "1",
"f8nolink": "1",
"head": ""
},
"expansion": "-ertaa (front vowel harmony variant -ertää, stem -erta-, linguistic notation -ertA- or -ertAA)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "verb",
"stem": "erta",
"var": "ertää"
},
"expansion": "-ertaa (front vowel harmony variant -ertää, stem -erta-, linguistic notation -ertA- or -ertAA)",
"name": "fi-suffix"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "-er",
"2": "a"
},
"name": "fi-conj-huutaa"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "suffix",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish huutaa-type verbs",
"Finnish lemmas",
"Finnish suffixes",
"Finnish verb-forming suffixes",
"Pages using catfix",
"Pages with 2 entries",
"Pages with entries"
],
"glosses": [
"Derives intransitive verbs, mostly of sound-symbolic nature."
],
"tags": [
"morpheme"
]
}
],
"word": "-ertaa"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "izh",
"2": "",
"3": "-taa",
"alt1": "-r-"
},
"expansion": "-r- + -taa",
"name": "suffix"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "-ertaa"
},
"expansion": "Finnish -ertaa",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From -r- + -taa, with the first component originating from verbs whose stem ends in -r.\nAkin to Finnish -ertaa.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "izh-conj/kyntää",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "rt-rr gradation",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "3/kyntää",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "-erran",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"positive",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en -erra",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "oon -ertant",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"positive",
"singular"
]
},
{
"form": "oon -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"positive",
"singular"
]
},
{
"form": "en oo -ertant",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en oo -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "-errat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"positive",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et -erra",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "oot -ertant",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"positive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "oot -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"positive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et oo -ertant",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et oo -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-ertaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"positive",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei -erra",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ono -ertant",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"positive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ono -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"positive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei oo -ertant",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei oo -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-erramma",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"positive",
"present"
]
},
{
"form": "emmä -erra",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "oomma -ertanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"plural",
"positive"
]
},
{
"form": "emmä oo -ertanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "-erratta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"positive",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "että -erra",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ootta -ertanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"positive",
"second-person"
]
},
{
"form": "että oo -ertanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-ertaat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"positive",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ertavat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"positive",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "-errettaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"positive",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "evät -erra",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei -erreta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ovat -ertanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"positive",
"third-person"
]
},
{
"form": "evät oo -ertanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei oo -errettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-errettaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"positive",
"present"
]
},
{
"form": "ei -erreta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"negative",
"present"
]
},
{
"form": "ono -errettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"perfect",
"positive"
]
},
{
"form": "ei oo -errettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"negative",
"perfect"
]
},
{
"form": "-ersin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"positive",
"singular"
]
},
{
"form": "en -ertant",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"negative",
"singular"
]
},
{
"form": "en -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"negative",
"singular"
]
},
{
"form": "olin -ertant",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"pluperfect",
"positive",
"singular"
]
},
{
"form": "olin -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"pluperfect",
"positive",
"singular"
]
},
{
"form": "en olt -ertant",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en olt -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "-ersit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"positive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et -ertant",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"negative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"negative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olit -ertant",
"source": "conjugation",
"tags": [
"pluperfect",
"positive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olit -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"pluperfect",
"positive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et olt -ertant",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et olt -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-ersi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"positive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei -ertant",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"negative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"negative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "oli -ertant",
"source": "conjugation",
"tags": [
"pluperfect",
"positive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "oli -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"pluperfect",
"positive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei olt -ertant",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei olt -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ersimma",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"plural",
"positive"
]
},
{
"form": "emmä -ertanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "olimma -ertanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"pluperfect",
"plural",
"positive"
]
},
{
"form": "emmä olleet -ertanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "-ersitta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"positive",
"second-person"
]
},
{
"form": "että -ertanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "olitta -ertanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"pluperfect",
"plural",
"positive",
"second-person"
]
},
{
"form": "että olleet -ertanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-ersiit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"positive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ersivat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"positive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-errettii",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"positive",
"third-person"
]
},
{
"form": "evät -ertanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"negative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei -errettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"negative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "olivat -ertanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"pluperfect",
"plural",
"positive",
"third-person"
]
},
{
"form": "evät olleet -ertanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei olt -errettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-errettii",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"impersonal",
"positive"
]
},
{
"form": "ei -errettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"impersonal",
"negative"
]
},
{
"form": "oli -errettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"pluperfect",
"positive"
]
},
{
"form": "ei olt -errettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"negative",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "-ertaisin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"positive",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en -ertais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "olisin -ertant",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"positive",
"singular"
]
},
{
"form": "olisin -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"positive",
"singular"
]
},
{
"form": "en olis -ertant",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en olis -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "-ertaisit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"positive",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-ertaist",
"source": "conjugation",
"tags": [
"positive",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et -ertais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olisit -ertant",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"positive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olisit -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"positive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et olis -ertant",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et olis -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-ertais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"positive",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei -ertais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "olis -ertant",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"positive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "olis -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"positive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei olis -ertant",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei olis -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ertaisimma",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"positive",
"present"
]
},
{
"form": "emmä -ertais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "olisimma -ertanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"plural",
"positive"
]
},
{
"form": "emmä olis -ertanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "-ertaisitta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"positive",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "että -ertais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "olisitta -ertanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"positive",
"second-person"
]
},
{
"form": "että olis -ertanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-ertaisiit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"positive",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ertaisivat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"positive",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "-errettais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"positive",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "evät -ertais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei -errettais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "olisivat -ertanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"positive",
"third-person"
]
},
{
"form": "evät olis -ertanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei olis -errettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-errettais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"positive",
"present"
]
},
{
"form": "ei -errettais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"negative",
"present"
]
},
{
"form": "olis -errettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"perfect",
"positive"
]
},
{
"form": "ei olis -errettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"negative",
"perfect"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"positive",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"positive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "-erra",
"source": "conjugation",
"tags": [
"positive",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "elä -erra",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "oo -ertant",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"positive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "oo -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"positive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "elä oo -ertant",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "elä oo -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-ertakkoo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"positive",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "elköö -ertako",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "olkoo -ertant",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"positive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "olkoo -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"positive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "elköö olko -ertant",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "elköö olko -ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"positive",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"plural",
"positive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "-ertakkaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"positive",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "elkää -ertako",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "olkaa -ertanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"positive",
"second-person"
]
},
{
"form": "elkää olko -ertanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-ertakkoot",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"positive",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "elkööt -ertako",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "elköö -errettako",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "olkoot -ertanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"positive",
"third-person"
]
},
{
"form": "elkööt olko -ertanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "elköö olko -errettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-errettakoo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"positive",
"present"
]
},
{
"form": "elköö -errettako",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"negative",
"present"
]
},
{
"form": "olkoo -errettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"perfect",
"positive"
]
},
{
"form": "elköö olko -errettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"negative",
"perfect"
]
},
{
"form": "-ertanen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"positive",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en -ertane",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-ertanet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"positive",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et -ertane",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-ertannoo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"positive",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei -ertane",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ertanemma",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"positive",
"present"
]
},
{
"form": "emmä -ertane",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "-ertanetta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"positive",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "että -ertane",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "-ertannoot",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"positive",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "evät -ertane",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei -errettane",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "-errettanoo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"positive",
"present"
]
},
{
"form": "ei -errettane",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"negative",
"present"
]
},
{
"form": "-ertaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-i"
]
},
{
"form": "-ertava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "-errettava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "-ertaes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"infinitive",
"infinitive-ii"
]
},
{
"form": "-ertant",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "-ertanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "-errettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "-ertaen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-ii",
"instructive"
]
},
{
"form": "-ertammaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"illative",
"infinitive",
"infinitive-iii"
]
},
{
"form": "-ertamas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"infinitive",
"infinitive-iii"
]
},
{
"form": "-ertamast",
"source": "conjugation",
"tags": [
"elative",
"infinitive",
"infinitive-iii"
]
},
{
"form": "-ertamata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"abessive",
"infinitive",
"infinitive-iii"
]
},
{
"form": "-ertamiin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-iv",
"nominative"
]
},
{
"form": "-ertamista",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-iv",
"partitive"
]
},
{
"form": "-ertamist",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-iv",
"partitive"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "izh",
"2": "suffix",
"3": "front vowel variant",
"4": "-ertää"
},
"expansion": "-ertaa (front vowel variant -ertää)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "-ertää"
},
"expansion": "-ertaa (front vowel variant -ertää)",
"name": "izh-suffix"
}
],
"lang": "Ingrian",
"lang_code": "izh",
"pos": "suffix",
"senses": [
{
"categories": [
"Ingrian entries with incorrect language header",
"Ingrian lemmas",
"Ingrian suffixes",
"Ingrian terms suffixed with -taa",
"Ingrian terms with IPA pronunciation",
"Pages using catfix",
"Pages with 2 entries",
"Pages with entries"
],
"examples": [
{
"text": "kaivaa (“to dig up”) + -ertaa → kaivertaa (“to carve”)",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"Used to form verbs from other verbs."
],
"tags": [
"morpheme"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/-ertɑː/",
"tags": [
"Ala-Laukaa"
]
},
{
"ipa": "[-e̞rtɑ]",
"tags": [
"Ala-Laukaa"
]
},
{
"ipa": "/-ertɑː/",
"tags": [
"Soikkola"
]
},
{
"ipa": "[-e̞rtɑː]",
"tags": [
"Soikkola"
]
}
],
"word": "-ertaa"
}
Download raw JSONL data for -ertaa meaning in All languages combined (44.6kB)
{
"called_from": "form_descriptions/1698",
"msg": "unrecognized head form: linguistic notation -ertA- or -ertAA",
"path": [
"-ertaa"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "suffix",
"title": "-ertaa",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/865",
"msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: -ertaa/Finnish '5th' base_tags=set()",
"path": [
"-ertaa"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "suffix",
"title": "-ertaa",
"trace": ""
}
{
"called_from": "form_descriptions/1698",
"msg": "unrecognized head form: front vowel variant -ertää",
"path": [
"-ertaa"
],
"section": "Ingrian",
"subsection": "suffix",
"title": "-ertaa",
"trace": ""
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.